Agenda PyStok #66 24 kwietnia 2024 (środa), 18:00

Przejście z Google Cloud NLP API do on-premises (35 min)

Marek Dudzisz

Po 17-latch pracy jako nauczyciel, przeszedł do IT. Programista z 6 letnim stażem zdobytym w kilku firmach. Pracował głównie z aplikacjami webowymi. Zaczynał od Javy, następnie wybrał #Python. Obecnie zafascynowany Machine Learningiem. Fan wędrówek górskich po Tatrach oraz gier planszowych. Tematem wystąpienia będzie "Przejście z #Google #Cloud #NLP API do on-premises". Marek omówi przyczynę tej decyzji, przedstawi wyzwania związane z migracją oraz zaproponuje potencjalne rozwiązanie. Zaprezentuje wyzwania dotyczące łączenia #Spacy oraz #SentenceTransformers opakowane #FastAPI.

Praktyczna ochrona przyrody w szkle kontaktowym Komputerowego Widzenia (45 min)

Piotr Tynecki

Wszyscy znamy te obrazy protestujących #ekologów przykutych do wielkich białowieskich dębów 🌳 czy aktywistów przyklejających się do asfaltu. Doświadczamy happendingów na miejskich ulicach i obwodnicach, gdzie społecznicy zwracają uwagę na #ocieplenieklimatu a rolnicy alarmują o stratach wynikających z aktywności dzikiej zwierzyny na polach uprawnych. Z mediów płyną doniesienia o #drapieżnikach 🐾, których obecność coraz intensywniej doświadczamy w miejskich skwerach i przydomowych śmietnikach. Oburza nas kolejny incydent z udziałem myśliwego i postrzału postronnej osoby, tak samo jak i gospodarcza wycinka #lasów. Ochrona przyrody jest dziś odmieniana przez wszystkie możliwe przypadki. Jak wiele tematów w naszym kraju, angażuje różne warstwy społeczne i skrajnie odmienne emocje, w konsekwencji dzieląc społeczeństwo. Upośledzając tym samym praktyczny i skuteczny wymiar ochrony przyrody.

Tą prelekcją Piotr Tynecki - Head of Technology w Fundacji OSCF - chciałby przedstawić metodologię, która daje obiecujące wyniki na racjonalizację gospodarki leśnej i łowieckiej oraz dostarcza solidnych podstaw do efektywnej #ochrony #flory i #fauny w polskich lasach. Metodologię, która angażuje ekologów, leśników i myśliwych na rzecz wspólnego celu. Przedstawione zostaną rzeczywiste przykłady zastosowania praktyki opartej na dowodach ("Evidence-based practice") oraz technologii #AI, które mogą pozwolić np. ograniczyć masowy odstrzał dzików w Szwecji czy wyznaczyć nieznane dotąd korytarze ekologiczne w Karkonoszach, minimalizując tym samym zjawisko patodeweloperki.

Techniczny wymiar prezentacji Piotra poświęcony zostanie analizie danych z fotopułapek oraz materiałów z lotniczego skanowania laserowego z terenów zielonych. Przedstawi w jaki sposób otwarto-źródłowy system #TRAPPER wraz z modułami #TrapperAI, #CitizenScience i #TrapperInsights, przetwarzają i standaryzują kilkumilionowe repozytoria obrazowań, dostarczając wartościowy materiał do ekologicznych analiz eksperckich. Największy akcent w prezentacji Piotra, będzie skupiony wokół polityki tworzenia zbiorów treningowych, demokratyzacji modeli AI oraz uczenia algorytmów klasyfikacyjnych i systemów śledzenia obiektów z użyciem architektury #YOLO #ConvNext #EfficientNet. Nie zabraknie również odniesienia do roli danych przestrzennych (#GIS) oraz modelowania statystycznego w procesie opisywania rzeczywistości.

Książki za aktywność

Zachęcamy Was gorąco do aktywnego udziału w sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) podczas obu prelekcji. Do wygrania będą dwie książki o algorytmach oraz uczeniu maszynowym od wydawnictwa Helion oraz IT PWN.

Zastanawiasz się o jakich pozycjach mowa? Spójrz na poniższą listę tutaj.

Konkurs

Kolejno, przyjdzie nam ponownie wykorzystać skrypt wypisujący na "stdout" dwie osoby z bazy uczestników zarejestrowanych na spotkanie. Do wygrania są roczne licencje (Personal License) na IDE PyCharm.

Sponsor roczny

GrupaZPR powered by Netstation

Grupa ZPR Media to jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm medialnych w Polsce. Z liczbą ponad 15 milionów użytkowników miesięcznie znajduje się w gronie największych wydawców serwisów internetowych. Stale inwestuje w nowoczesne technologie.

Buduje #mocnyskład, nowoczesny multidyscyplinarny zespół, który powstaje, aby jak najlepiej potrafił odpowiadać na potrzeby użytkowników internetu w Polsce i wspólnie zdobywał kolejne internetowe szczyty w Grupie ZPR Media.

Nie ma mocnego składu bez mocnych programistów z Netstation. Dlatego dołącz do Nestation, aby stali się jeszcze mocniejsi.

Sponsor spotkania

SoftServe

SoftServe to więcej niż technologia. Jesteśmy firmą tworzoną przez utalentowanych profesjonalistów, zmotywowanych do ciągłego rozwoju. Doradzamy przedsiębiorstwom z całego świata, rozwijamy oprogramowanie, w którym pracują i sprawiamy, że robią to lepiej. Nie chcemy obserwować postępu technologicznego z boku - jesteśmy jego cześcią, tworząc innowacyjne rozwiązania jutra.

Jesteśmy zespołem 11 000+ specjalistów doświadczonych w takich obszarach, jak Cloud, DevOps, Big Data, IoT, e-commerce, IT security czy experience design. W Polsce posiadamy biura w 7 lokalizacjach (nie licząc home office’ów): Wrocław, Gliwice, Kraków, Białystok, Gdańsk, Łódź, Warszawa.

Sponsor spotkania

ZOSTAŃ SPONSOREM PYSTOKU!

Skontaktuj się z nami poprzez grupa@pystok.org

Formularz rejestracji na PyStok #66

Rejestracja na PyStok nie jest obowiązkowa. Realizujemy ją wyłącznie do celów informacyjnych, statystycznych, a także organizacyjnych spotkania.

Uczestnicy spotkania, którzy dokonają rejestracji za pomocą poniższego formularza akceptują Politykę prywatności i regulamin serwisu.

Ponadto, każdy zarejestrowany uczestników weźmie udział w losowaniu nagród przewidzianych do wygrania, ufundowanych przez sponsorów spotkania.

Rejestracja uczestnictwa powiodła się. Za chwilę otrzymasz e-mail z potwierdzeniem.
Rejestracja nieudana. Prosimy spróbować ponownie.
  1. 66

Sponsorzy wydarzenia

Partnerzy medialni