Agenda PyStok #32 20 czerwca 2018, 18:00

S3 w Django (35 min)

Łukasz Wałejko

Chciałbym przedstawić jak w prosty sposób możemy przenieść storage plików media i static w Django z lokalnego systemu plików do Amazon S3. Omówię kilka zalet tego podejścia. Chciałbym pokazać jak można postawić własną instancję object storage kompatybilnego z S3 tak aby testować aplikację lokalnie.

Dodatkowo, jeżeli wystarczy czasu, pochylę się nad użyciem usługi Cloudfront jako rozproszonego system dostarczania treści do wielu centrów danych i punktów wymiany ruchu (CDN).

Speed dating (15 min)

Kwadrans przerwy na zaczerpnięcie świeżego łyku piwa lub innego napoju w towarzystwie nowych znajomych.

Type hints w języku Python - innowierstwo czy zbawienie? (45 min)

Konrad Hałas

Każdy programista pracujący w języku z dynamicznym systemem typowania słyszał pewnie ten żart: "chodzi jak kaczka, kwacze jak kaczka, rzuca wyjątki podczas działania programu jak kaczka - to musi być kaczka!". Możemy zarzekać się, że to nieprawda, ale niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nigdy nie pomylił typu argumentów przekazanych do funkcji czy też nie wywołał metody, której dany obiekt nie posiada i... przekonał się o swojej pomyłce dopiero "na produkcji".

Oczywiście przy małych projektach lub takich, które mają 100% pokrycie testami, problem braku typów może zejść na drugi plan. Jednak rzeczywistość wygląda najczęściej inaczej - piszemy duże projekty, a pokrycie staramy się utrzymać na sensownym, ale nie fanatycznie wysokim poziomie.

W mojej prezentacji przedstawię mechanizm type hints jako technikę ułatwiającą rozwijanie i utrzymywanie projektów w języku Python. Podczas wystąpienia zaprezentuję techniczną stronę tego rozwiązania oraz dostępne narzędzia. Opowiem także o moim doświadczeniu we wprowadzaniu type hints w projektach, w których brałem udział. Ponadto pokażę jak type hinting otwierają drogę dla technik, które wcześniej nie były popularne w świecie języka Python - np wstrzykiwanie zależności.

Wprowadzenia do GraphQL dla programisty Python z wykorzystaniem Graphene i Django (35 min)

Jakub Samsel

Jakub Samsel jest wszechstronnym programistą Full-Stack. Na co dzień programuje aplikacje webowe z wykorzystaniem języka Python oraz frameworka Django, ale tworzy również aplikacje z wykorzystaniem np. React na potrzeby zapotrzebowania rynku. Jego zainteresowania to gitara, siatkówka oraz piłka nożną.

Jakub przedstawi nowy standard API jakim jest GraphQL. Wyjaśni główne założenia tego standardu oraz porówna go z aktualnie popularnym REST API. Przedstawi również prostą implementację w Pythonie z wykorzystaniem Graphene oraz Django.

Konkurs(y)

Ponownie przyjdzie nam wykorzystać skrypt wypisujący na "stdout" dwie osoby z bazy uczestników zarejestrowanych na spotkanie. Do wygrania są roczne licencje (Personal License) na IDE PyCharm 2018.2.

After party (do ~22:00)

Po części merytorycznej wydarzenia przystąpimy do integracji lokalnej społeczności Pythona na świeżym powietrzu przy grillu. Dla każdego w zestawie kiełbasa, kaszanka, pieczywo i legitne piwo!

Sponsorzy spotkania

Mamy przyjemność (ponownie) powitać BitCraft, pierwszego partnera czerwcowej edycji spotkania grupy PyStok!

BitCraft tworzy rozwiązania problemów, buduje starupy, doradza i pomaga partnerom osiągnąć sukces. O projektach przy których pracują piszą i mówią w największych krajowych i zagranicznych mediach.

BitCraft nie jest korporacją, nie lubią nazywać siebie "dużymi", chodź liczą już ponad 40 osób. Są za to grupą pasjonatów, oddanych profesjonalistów, dzięki czemu w tak krótkim czasie stanęli się "znani i lubiani" na rynku.

Ich backendowy oręż to m.in. Python i Django, dla którego szukają obecnie nowych jego użytkowników. Jeżeli interesuje Was praca w scrumie, z gitem, Dockerem i użyciem Celery, oferta firmy BitCraft z pewnością Was zainteresuje.

Formularz rejestracji na PyStok #32

Rejestracja na PyStok nie jest obowiązkowa. Realizujemy ją wyłącznie do celów informacyjnych, statystycznych, a także organizacyjnych spotkania.

Uczestnicy spotkania, którzy dokonają rejestracji za pomocą poniższego formularza akceptują Politykę prywatności i regulamin serwisu.

Ponadto, każdy zarejestrowany uczestników weźmie udział w losowaniu nagród przewidzianych do wygrania, ufundowanych przez sponsorów spotkania.

Rejestracja uczestnictwa powiodła się. Za chwilę otrzymasz e-mail z potwierdzeniem.
Rejestracja nieudana. Prosimy spróbować ponownie.
  1. 32

Sponsorzy i partnerzy