Agenda PyStok #50 25 maja 2022 (środa), 18:00

Trino - SQL on Everything! (40 min)

Jan Waś

Dla tych, którzy nie mieli jeszcze szansy poznać sylwetki Janka, krótko o naszym koledze: pasjonat baz danych, SQL, wolnego i otwartego oprogramowania, człowiek który latami wspierał rozwój PyStok. Wyjadacz w kodzie, Software Engineer w Starburst Data. Obecnie rozwija projekt Trino - uniwersalny silnik SQL o publicznym kodzie.


I właśnie to Trino (dawniej PrestoSQL) będzie tematem jego wystąpienia. Dowiemy się czym różni się silnik zapytań od bazy danych, dlaczego warto (albo nie) oddzielić obliczenia od magazynu danych i dlaczego SQL jest dalej technologią, który każdy powinien znać.


Nie zabraknie również praktycznych przykładów zastosowania Trino oraz dyskusji o jego ograniczeniach.

Jak efektywnie dzielić się wynikami - czyli zamiana notatnika Python na aplikację webową dla nieprogramistów (40 min)

 

Piotr Płoński

Mamy przyjemność gościć byłego inżyniera oprogramowania w IBM, analityka danych, praktyka i wdrożeniowca narzędzi Machine Learning. Twórcę frameworka Mercury oraz główny kontrybutor MIJAR Supervised.


Piotr swoje doświadczenie zdobywał szukając neutrin, klasyfikując mózgi, badając ewolucję wirusów, budując hurtownie i pracując w call center. Człowiek dotknął wielu warstw oprogramowania, na styku różnych dziedzin, by na dodatek znaleźć jeszcze czas na doktorat na UW.


W ramach swojego wystąpienia, Piotr poprowadzi nas przez efektywny proces dzielenia się wynikami badań opisanych w Jupyter Notebook. Przedstawi jak szybko i wygodnie "przekształcić" notatnik do postaci aplikacji webowej z interaktywnymi raportami, dashboardami oraz slajdami.

Konkurs

Kolejno, przyjdzie nam ponownie wykorzystać skrypt wypisujący na "stdout" dwie osoby z bazy uczestników zarejestrowanych na spotkanie. Do wygrania są roczne licencje (Personal License) na IDE PyCharm.

After Party w klubie GWINT

Z okazji okrągłej 50 edycji spotkań grupy PyStok, przygotowaliśmy dla Was wyjątkowo słodki poczęstunek. Na salony wkroczą "Babeczki PyStoku", czyli lokalne i zdrowe wypieki. Zachęcamy do pozostania na afterze, umacniania kontaktów, integracji interfejsów :) ale również do skorzystania z oferty gastronomicznej klubu GWINT.

Sponsor spotkania #1

BlueRider.Software

Reaktywacja PyStok-u wymagała nie tylko dodatkowego impulsu na szczeblu organizacyjnym ale także obecności silnych partnerów. Mamy szczęście zarówno do ludzi z pasją jak i lokalnych firm z misją, których kooperacja tka dalszy plan rozwoju naszej grupy.

Pragniemy z tego miejsca przedstawić Wam sylwetkę firmy która wspiera nas przy 49 edycji spotkania, a mianowicie BlueRider.Software (BR).

BR to 30 osobowy Software House, położony w samym centrum Białegostoku, w skład którego wchodzi grupa specjalistów Data Scientists, - Software Engineers czy DevOps.

Firma z pasją, jak o sobie mówią, współpracują z partnerami w celu rozwiązywania ich rzeczywistych problemów. Jako zespół BlueRider wprowadzają innowacje za pomocą sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

W pracy kierują się mottem "Bringing innovation to life as a team" oraz jasnymi zasadami działania.

Zapraszamy Was do odwiedzenia stanowiska partnera podczas najbliższej edycji spotkania PyStok, gdzie będzie można uzyskać informacje o realizowanych projektach i obecnych ofertach pracy.

Więcej informacji: bluerider.software

Sponsor spotkania #2

OptimoDevelopment

Z przyjemnością ogłaszamy, że do grona partnerów spotkania dołączyła firma Optimo Development. To co wyróżnia profil tej spółki, to że nie jest software housem i tworzy własne produkty dla setek tysięcy odbiorców z całego świata.

Obecnie rozwija projekty gier webowych, platformy zakładów sportowych oraz nowoczesny system płatności elektronicznych. Optimo powstało w 2015 roku, od początku tworząc innowacyjne produkty IT. Od tego czasu stale się rozwija, a wraz ze wzrostem liczby pracowników realizuje nowe pomysły i odnosi kolejne sukcesy, o czym przekonacie się na otwarciu majowego spotkania.

Więcej informacji: Optimo Development

Formularz rejestracji na PyStok #50

Rejestracja na PyStok nie jest obowiązkowa. Realizujemy ją wyłącznie do celów informacyjnych, statystycznych, a także organizacyjnych spotkania.

Uczestnicy spotkania, którzy dokonają rejestracji za pomocą poniższego formularza akceptują Politykę prywatności i regulamin serwisu.

Ponadto, każdy zarejestrowany uczestników weźmie udział w losowaniu nagród przewidzianych do wygrania, ufundowanych przez sponsorów spotkania.

Rejestracja uczestnictwa powiodła się. Za chwilę otrzymasz e-mail z potwierdzeniem.
Rejestracja nieudana. Prosimy spróbować ponownie.
  1. 50

Sponsorzy wydarzenia

Partnerzy medialni