Agenda PyStok #52 21 września 2022 (środa), 18:00

ArangoDB: grafowa baza danych (40 min)

Marcin "Świder" Swiderski

Marcin Swiderski, to Senior Cloud Developer w ArangoDB, profesjonalnie związany z Pythonem od 2006 roku. Współtworzył między innymi jeden z pierwszych polskich serwisów społecznościowych grono.net, CMS używany przez wydawnictwo Murator czy też Security Appliance do monitorowanie zdalnych sesji. Obecnie związany jest z ArangoDB, pracuje nad platformą chmurową firmy.


Tematem wystąpienia Marcina, będzie grafowa baza danych - ArangoDB. Dowiemy się, czym są grafowe bazy danych i czym się różnią od baz relacyjnych. Poznamy jej zastosowanie, potencjał skalowania w chmurze. Przyjrzymy się również językowi AQL, w kontrze do SQL.


Prelekcja, oparta na licznych przykładach, pozwoli nam wszystkich rozpocząć przygodę z grafowymi bazami danych z użyciem Pythona.

Z Pythonem w głąb mózgu - praktyczny wymiar analizy danych z rezonansu magnetycznego (fMRI) (40 min)

dr Karolina Finc

Torunianka o szerokich zainteresowaniach: od badania mózgu technikami neuroobrazowania, modelowanie sieci z wykorzystaniem narzędzi network science, po badanie (i praktykowanie) twórczości wszelkiego rodzaju. Od zawsze w rozkroku pomiędzy nauką i sztuką - obecnie coraz lepiej wychodzi jej godzenie tych dwóch światów.


Z wykształcenia kognitywistka. Doktorat w dziedzinie Nauk Ścisłych i Przyrodniczych uzyskała na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W pracy naukowej najbardziej pasjonują ją procesy reorganizacji sieci mózgu człowieka podczas aktywności poznawczej, procesów uczenia się i stanów flow. Ukończyła staże naukowe na Stanford University, University of Pennsylvania i w Max Planck for Human Development.


Załorzycielka start-upu Neurodio, którego celem jest tworzenie wartościowych doświadczeń cyfrowych wykorzystujących wiedzę o pracy mózgu. Aktywnie promuje ruch open-science i podejście wpierające odtwarzalność wyników w badaniach z wykorzystaniem technik neuoroobrazowania. Dołożyła swoją cegiełkę do narzędzi open-source, takich jak: fMRIPrep, Nilearn, FitLins i fMRIDenoise.


Mózg człowieka jest jednym z najbardziej złożonych obiektów we Wrzechświecie. To dzięki niemu doświadczamy rzeczywistości, planujemy i rozwiązujemy złożone problemy. Metody neuroobrazowania, takie jak czynnościowy rezonans magnetyczny (functional magnetic resonance imaging, fMRI), pozwalają nam obrazować działanie mózgu podczas wykonywania różnego rodzaju aktywności. Neuronauka przechodzi obecnie przemianę - ze względu na ruch open-science i nacisk na zwiększenie odtwarzalności (reproducibility) wyników badań, naukowcy coraz częściej sięgają po narzędzia open-source do analizy danych neuroobrazowych. Dzięki współpracy badaczy i programistów powstają nowe narzędzia do analizy danych fMRI bazujące na języku Python (np. fMRIPrep, Nilearn), a także ustandaryzowane sposoby przechowywania danych fMRI (np. Brain Imaging Data Structure; BIDS).


Podczas wystąpienia przedstawię najbardziej popularne narzędzia do analizy danych fMRI oraz otwarte bazy danych, z których możemy pozyskiwać dane neuroobrazowe. Opowiem także o obecnych wyzaniach, które stoją przed badaczami mózgu w obliczu obecnych przemian w podejściu do uprawiania nauki.

Konkurs

Kolejno, przyjdzie nam ponownie wykorzystać skrypt wypisujący na "stdout" dwie osoby z bazy uczestników zarejestrowanych na spotkanie. Do wygrania są roczne licencje (Personal License) na IDE PyCharm.


After Party w klubie GWINT

Tradycyjnie zachęcamy do pozostania w klubie GWINT i zapraszamy do wspólnej integracji. Po przerwie wakacyjnej z całą pewnością nagromadziły się ciekawe tematy do dyskusji. Wspierać nas będzie klub GWINT, z bogatą ofertą gastronomiczną :).

Sponsor spotkania

GrupaZPR powered by Netstation

Grupa ZPR Media to jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm medialnych w Polsce. Z liczbą ponad 15 milionów użytkowników miesięcznie znajduje się w gronie największych wydawców serwisów internetowych. Stale inwestuje w nowoczesne technologie.

Buduje #mocnyskład, nowoczesny multidyscyplinarny zespół, który powstaje, aby jak najlepiej potrafił odpowiadać na potrzeby użytkowników internetu w Polsce i wspólnie zdobywał kolejne internetowe szczyty w Grupie ZPR Media.

Nie ma mocnego składu bez mocnych programistów z Netstation. Dlatego dołącz do Nestation, aby stali się jeszcze mocniejsi.

Formularz rejestracji na PyStok #52

Rejestracja na PyStok nie jest obowiązkowa. Realizujemy ją wyłącznie do celów informacyjnych, statystycznych, a także organizacyjnych spotkania.

Uczestnicy spotkania, którzy dokonają rejestracji za pomocą poniższego formularza akceptują Politykę prywatności i regulamin serwisu.

Ponadto, każdy zarejestrowany uczestników weźmie udział w losowaniu nagród przewidzianych do wygrania, ufundowanych przez sponsorów spotkania.

Rejestracja uczestnictwa powiodła się. Za chwilę otrzymasz e-mail z potwierdzeniem.
Rejestracja nieudana. Prosimy spróbować ponownie.
  1. 52

Sponsorzy wydarzenia

Partnerzy medialni