Agenda PyStok #54 23 listopada 2022 (środa), 18:00

Pattern Matching, czyli słówko match, w Pythonie 3.10 (40 min)

Marcin Dąbrowski

Marcin Dąbrowski, to programista z 7-letnim stażem, który wyznaje maksymę, dobry kod jest jak dobry żart, nie trzeba go wyjaśniać :). Dla pewnych zakamarków Pythona 3+, warto jednak postąpić odmiennie.


Przez pół roku pracowałem z Elixirem, gdzie pattern matching jest wpisany w DNA tego języka. Od wersji 3.10 narzędzie to zawitało także do Pythona. Dlatego bardzo chętnie przedstawię: co to jest i w jaki sposób może ułatwić pisanie kodu. Oczywiście, ze zdrowym rozsądkiem.

Wielkoskalowe analizy genomiczne – rola bioinformatyki w poszukiwaniu genetycznego podłoża międzyosobniczej zmienności w przebiegu COVID-19 (40 min)

dr Karolina Chwiałkowska

W okresie wakacji bieżącego roku świat obiegła informacja, o odkryciu genetycznego podłoża ciężkiego przebiegu COVID-19. Stało się to, za sprawą wskazania kluczowych obszarów w genomie człowieka odpowiadających za podatność na zakażenie SARS-CoV-2. Odkrycie zostało opublikowane w prestiżowym "Nature", gdzie współautorką publikacji jest dr Karolina Chwiałkowska.


Badania tego rodzaju są realizowane z wykorzystniem bioinformatyki oraz przetwarzania BigData, gdzie Python często stanowi główną technologię do obsługi danych oraz obszaru wnioskowania. Niniejsza prelekcja przybliży zarówno aspekt edukacyjny w kontekście genetyki oraz genomiki, jak i praktyczny w zakresie analizy bioinformatycznej na przykładzie SARS-CoV-2.


Dr Karolina Chwiałkowska jest kierownikiem działu biotechnologicznego w firmie genetycznej IMAGENE.ME oraz naukowcem w Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Konkurs

Kolejno, przyjdzie nam ponownie wykorzystać skrypt wypisujący na "stdout" dwie osoby z bazy uczestników zarejestrowanych na spotkanie. Do wygrania są roczne licencje (Personal License) na IDE PyCharm.


Tort urodzinowy & After Party w klubie GWINT

Z okazji VIII urodziny grupy PyStok, przygotowujemy dla Was specjalny poczęstunek - ponad 10kg zdrowy tort urodzinowy. Zachęcamy do degustracji i wspólnego celebrowania kolejnego roku działalności naszej społeczności.


Tradycyjnie zachęcamy do pozostania w klubie GWINT i zapraszamy do wspólnej andrzejkowej integracji. Wspierać nas będzie klub GWINT, z bogatą ofertą gastronomiczną :).

Sponsor spotkania #1

Scalo

Scalo to polski software house z Wrocławia, w którym każdy pracuje na swoich zasadach, a zespół jest otwarty na nowe pomysły i rozwiązania. Firma stanawia na współpracę, chętnie dzieli się wiedzą i wymienia doświadczenia projektowe.


Scalo realizuje projekty dla wielu różnych branż, tj. media, fintech, gamedev, automotive, logistyka, lotnictwo i inne. Jak sami podkreślają, jest w czym wybierać!

Sponsor spotkania #2

SoftServe

SoftServe to międzynarodowa firma technologiczna z niemal 30-letnim stażem na rynku IT. Obecnie zatrudnia 13 tys. pracowników na całym świecie, a w tym 1000 osób w polskich lokalizacjach. W Białymstoku spotkacie ich przy ul. Myśliwskiej 14 :).


Realizują projekty w obszarach Big Data, DevOps, Cloud, Business Intelligence, IoT, Machine Learning, AI (Artificial Intelligence), e-commerce, UX i wielu innych, dla takich klientów jak IBM, Panasonic czy Attlasian.


SoftServe to jednak coś więcej niż technologie. To miejsce gdzie utalentowani ludzie mogą rozwijać swoją pasję i pracować tak, jak to działa u nich najlepiej!

Sponsor spotkania #3

Grape Up

Grape Up to firma specjalizująca się w produkcji oprogramowania z wykorzystaniem technologii Cloud Native oraz podejścia DevOps. Tworzą najnowocześniejsze oprogramowania dla największych firm na świecie.


Firma dostarcza platformę Cloudboostr, która umożliwia firmom tworzenie, testowanie i szybkie wdrażanie dowolnych aplikacji w chmurze publicznej, prywatnej lub hybrydowej. Grape Up świadczy także usługi z zakresu konsultingu IT dla dużych firm, pomagając im skrócić czas wprowadzania nowych produktów i usług cyfrowych na rynek.


Grape Up obsługuje globalne marki z wielu branż (w tym spółki z listy Fortune 1000). Centrum rozwoju oprogramowania Grape Up mieści się w Białymstoku.

Formularz rejestracji na PyStok #54

Rejestracja na PyStok nie jest obowiązkowa. Realizujemy ją wyłącznie do celów informacyjnych, statystycznych, a także organizacyjnych spotkania.

Uczestnicy spotkania, którzy dokonają rejestracji za pomocą poniższego formularza akceptują Politykę prywatności i regulamin serwisu.

Ponadto, każdy zarejestrowany uczestników weźmie udział w losowaniu nagród przewidzianych do wygrania, ufundowanych przez sponsorów spotkania.

Rejestracja uczestnictwa powiodła się. Za chwilę otrzymasz e-mail z potwierdzeniem.
Rejestracja nieudana. Prosimy spróbować ponownie.
  1. 54

Sponsorzy wydarzenia

Partnerzy medialni