Agenda PyStok #55 16 kwietnia 2025 (środa), 18:00

EU 404 - AI Act Compliance not found (40 min)

dr inż. Paweł Tadejko

Prezentujemy sylwetkę pierwszego prelegenta. Będzie nim dr inż. Paweł Tadejko z Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. Podlaskie środowisko IT doskonale zna profil naszego gościa ale z pewnością nie wiecie o nim wszystkiego, a na prawdę warto, bo to człowiek instytucja.

Paweł Tadejko to ekspert w zespole #GRAI (Ministerstwo Cyfryzacji) w obszarach kompetencji przyszłości, cyfrowych i AI. Jest koordynatorem zadania #KapitałLudzki w ramach prac nad aktualizacją #PolitykiAI dla Polski do roku 2030. To także ekspert ds. transformacji cyfrowej przedsiębiorstw. Head of R&D w scaleupie Elastic Cloud Solutions / #WorkAI. Jako Chief Digital Officer w Polskim Klastrze Budowlanym konsultuje projekty w tematach AI, transformacji cyfrowej i digital twin. Paweł Tadejko był 3-krotnie wyróżniony tytułem "Lista 100", za działania na rzecz edukacji cyfrowej. Ze sztuczną Inteligencją związany jest od czasu pracy nad doktoratem w latach 2004-2010. Z zawodu informatyk, z zamiłowania fotograf.

Prelekcja Pawła będzie poświęcona #AIAct. Niestety, to nie tylko nudne paragrafy dla prawników. Nic bardziej mylnego! Ta regulacja tworzy zupełnie nowe możliwości dla lekarzy i detektywów danych danych (data scientist) oraz także dla programistów #Python. Jeśli słyszeliście o #RODO, to wiedzcie, że RODO to przy "AI Act" był tylko pikuś.

Firmy, które będą chciały realizować projekty wdrożeń Systemów AI, będą musiałby uzbroić się w nowe kompetencje. Kompetencje, których często nie mają: w zarządzaniu ryzykiem technologicznym, data governance czy ocenie etyczności algorytmów AI. Jeszcze większym wyzwaniem będzie trenowanie własnych modeli. Wszystko wskazuje na to, że przepowiednie o tych dziesiątkach nowych zawodów, jeszcze nieznanych, dzięki m.in. UE, staną się rzeczywistością. Kiedyś w prezentacja dla żartu pojawiało się hasło “lekarz danych”. Teraz okazuje się, że to była po prostu analityka predykcyjna.

Nasz prelegent obiecuje, że będzie miał dużo złych i dużo dobrych informacji. Wszystko zależy z jakiej perspektywy spojrzymy na nowe wyzwania.

Służebne przywództwo i odwrócony mentoring - modny trend czy realny potencjał? (35 min)

dr Jolanta Koszelew

Edycja kwietniowa ma szczęście do lokalnych i doświadczonych mówców. Na scenie naszej grupy, po raz pierwszy w tej roli, wystąpi dr Jolanta Koszelew. Przedsiębiorczyni. Założycielka i liderka startupu technologicznego #Sentio i systemu #Autohiver. Wcześniej, formerka pierwszego zespołu Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, założycielka fundacji Fundacja Technotalenty, wiceprezeska stowarzyszenia Top 500 Innovators. Wieloletni pracownik badawczo-dydaktyczny na Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej. Zawsze - patriotka lokalna ze stałym celem społecznym włączania się w przedsięwzięcia uwalniające energię z ambitnych i sprawczych ludzi, zespołów i organizacji.

Jolanta opowie nam o tym, że:

  • ➡️ liderem może być każdy - to prawda ale pewnych rzeczy nie warto zmieniać,
  • ➡️ rozwój osobisty lidera procentuje ale tylko w zdrowej kulturowo organizacji - czasem nie warto kopać się z koniem,
  • ➡️ liderowanie jako służba? #ServantLeadership - termin z lat 70-tych znowu modny i to nie tylko w teorii. Dlaczego teraz?
  • ➡️ odwrócony mentoring to kluczowe narzędzie służebnego lidera. #ReverseMentoring - to się może sprawdzić w wielopokoleniowych, rozproszonych i zdalnie pracujących zespołach IT.

W standardowym modelu przywództwa lider wyznacza kierunki i sposoby działania zespołu lub organizacji. Doświadczenie i wiedza spływa w tym modelu na zespół z góry, czyli od lidera. Taki model jednak przestaje się sprawdzać w aktualnych realiach rynkowych, demograficznych i nie pasuje do współczesnych relacji międzyludzkich. W zespołach już teraz pracuje kilka pokoleń, często z domu, w różnym wymiarze zatrudnienia miejscu fizycznego przebywania.

Prezentacja Joli przedstawi alternatywny model przywództwa służebnego, w którym lider nadal wskazuje wizję i strategię, ale jednocześnie wspiera i pomaga swoim ludziom osiągać wspólne cele. Prezentacja będzie podsumowaniem doświadczeń zawodowych i społecznych prelegentki jako liderki zespołów i organizacji, które współtworzyła, rozwijała i nadal rozwija.

Książki za aktywność

Zachęcamy Was gorąco do aktywnego udziału w sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) podczas obu prelekcji. Do wygrania będą dwie książki o algorytmach oraz uczeniu maszynowym od wydawnictwa Helion oraz IT PWN.

Zastanawiasz się o jakich pozycjach mowa? Spójrz na poniższą listę tutaj.

Konkurs

Kolejno, przyjdzie nam ponownie wykorzystać skrypt wypisujący na "stdout" dwie osoby z bazy uczestników zarejestrowanych na spotkanie. Do wygrania są roczne licencje (Personal License) na IDE PyCharm.

Sponsor roczny

GrupaZPR powered by Netstation

Grupa ZPR Media to jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm medialnych w Polsce. Z liczbą ponad 15 milionów użytkowników miesięcznie znajduje się w gronie największych wydawców serwisów internetowych. Stale inwestuje w nowoczesne technologie.

Buduje #mocnyskład, nowoczesny multidyscyplinarny zespół, który powstaje, aby jak najlepiej potrafił odpowiadać na potrzeby użytkowników internetu w Polsce i wspólnie zdobywał kolejne internetowe szczyty w Grupie ZPR Media.

Nie ma mocnego składu bez mocnych programistów z Netstation. Dlatego dołącz do Nestation, aby stali się jeszcze mocniejsi.

Sponsor spotkania

FINTEQ

FINTEQ to tworzona w Białymstoku przez firmę Fq Prosta S.A. platforma do obsługi programu finansowania dostawców dla małych i średnich przedsiębiorstw. Spółka wdrożyła innowacyjną technologię finansowania dostawców, umożliwiającą efektywne zarządzanie kapitałem obrotowym w łańcuchach dostaw i to w 100% automatycznie.

Czy to rozwiązanie jest dla Ciebie? Jeżeli wymagasz określonego terminu płatności na fakturze, Twój dostawca może mieć problem z płynnością finansową. W efekcie wpłynie to także na termin i jakość realizacji Twojego własnego zlecenia.

FINTEQ powoduje, że skończą się telefony i maile o płatność od Twoich dostawców. Rozwiązanie świetnie przejmuje rolę platformy komunikacji w zakresie bieżących rozliczeń z dostawcami i to w czasie rzeczywistym. Jak mówi sam twórca rozwiązania Rafał Charboł: "FINTEQ to finansowanie na jeden click".

Sponsor spotkania

ZOSTAŃ SPONSOREM PYSTOKU!

Skontaktuj się z nami poprzez grupa@pystok.org

Formularz rejestracji na PyStok #55

Rejestracja na PyStok nie jest obowiązkowa. Realizujemy ją wyłącznie do celów informacyjnych, statystycznych, a także organizacyjnych spotkania.

Uczestnicy spotkania, którzy dokonają rejestracji za pomocą poniższego formularza akceptują Politykę prywatności i regulamin serwisu.

Ponadto, każdy zarejestrowany uczestników weźmie udział w losowaniu nagród przewidzianych do wygrania, ufundowanych przez sponsorów spotkania.

Rejestracja uczestnictwa powiodła się. Za chwilę otrzymasz e-mail z potwierdzeniem.
Rejestracja nieudana. Prosimy spróbować ponownie.
  1. 55

Sponsorzy wydarzenia

Partnerzy medialni