Agenda PyStok #59 24 maja 2023 (środa), 18:00

Wykorzystanie mikrokontrolerów i mikrokomputerów w projektach IoT (40 min)

Szymon Barszczewski

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania pierwszej prelekcji majowej edycji PyStok.

Wystąpi Szymon Barszczewski, absolwent kierunku Automatyka i Robotyka, od wielu lat zajmujący się projektowaniem i implementacją rozwiązań z zakresu #IoT. Obecnie pracuje jako IoT Specialist w #Zonifero, gdzie odpowiada za rozwijanie i implementacje nowych rozwiązań. W wolnym czasie lubi pracować nad projektami DIY, a czasami nawarzy jakiegoś piwa.

Szymon przedstawi różne mikrokontrolery i mikrokomputery, które mogą być używane w projektach IoT. Poznamy ich główne funkcje, różnice między nimi oraz projekty, w których mogą być zastosowane. Krótko przyjrzymy się możliwościom programowania w #Python.

Prezentacja Szymona przybliży nam podstawy konstrukcji samych urządzeń, doboru elementów, montażu i testów. Pojawią się przykłady projektów i gotowych rozwiązań. Możemy również liczyć na kilka słów o komunikacji bez której nie ma IoT.

Wężykiem po mapie. Python w zastosowaniach geoprzestrzennych i Smart City (40 min)

Jakub Bobrowski

Codziennie, kiedy szukasz sklepu lub mechanika w okolicy używasz Google Maps, jedzenie zamawiasz przez kurierów, wypadki na trasie oznaczasz w Janosiku. W domu masz też wodę w kranie, a po imprezie zdarza Ci się wracać autobusem, którego rozkład możesz odczytać w telefonie. Kiedy zaczyna padać deszcz w prognozie numerycznej możesz sprawdzić jak dużo go spadnie i o której godzinie. Co łączy te wszystkie tematy? Każdy z nich opiera się na danych przestrzennych i wykorzystuje biblioteki lub oprogramowanie napisane w #Python.

W trakcie prezentacji dowiesz się jak Python łączy technologie przestrzenne #GIS, otwarte dane oraz sieci czujników pomiarowych #IoT, aby sprawiać, że nasze życie jest prostsze i przyjemniejsze.

Drugą prezentację majowej edycji #PyStok poprowadzi Jakub Bobrowski, specjalista w zakresie systemów informacji przestrzennej (GIS). Zawodowo zajmuje się pozyskaniem, przetwarzaniem i analizą informacji - publicznej, przestrzennej i informacji o środowisku. Autor wielu wdrożeń i opracowań w zakresie analiz przestrzennych, a także współautor koncepcji budowy systemów informacji przestrzennych.

Od 9 lat kieruje Zespołem GIS i modelowania matematycznego w białostockiej spółce AquaRD, w której nadzoruje prace nad wdrożeniami systemów informacji przestrzennej oraz budową modeli hydraulicznych w całej Polsce. Naukowo zajmuje się wykorzystaniem GIS w modelowaniu fotowoltaiki realizując doktorat na Politechnice Białostockiej.

Książki za aktywność

Zachęcamy Was gorąco do aktywnego udziału w sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) podczas obu prelekcji. Do wygrania będą dwie książki o algorytmach oraz uczeniu maszynowym od wydawnictwa Helion oraz IT PWN.

Zastanawiasz się o jakich pozycjach mowa? Spójrz na poniższą listę tutaj.

Konkurs

Kolejno, przyjdzie nam ponownie wykorzystać skrypt wypisujący na "stdout" dwie osoby z bazy uczestników zarejestrowanych na spotkanie. Do wygrania są roczne licencje (Personal License) na IDE PyCharm.

Sponsor wydarzenia

Technikum Programistyczne INFOTECH, współorganizator i partner edycji majowej #PyStok, to pierwsza i unikatowa w skali kraju szkoła, która łączy doświadczenia biznesu z innowacyjnymi metodami nauczania. Po 4 latach działalności nie mają dość i zapowiadają nowe działania:

- we wrześniu 2023 roku wystartuje nowa specjalność "Programista Internetu Rzeczy". Dlaczego IoT? Kształcenie młodych ludzi w tym kierunku przyniesie wymierne korzyści dla gospodarki regionu podlaskiego w dobie #przemysł40;

- najbliższe trzy lata to realizacja projektu wspieranego przez duńską organizację The Velux Foundations. Projekt „Szkolenia zawodowe – B2E (model business to edu)” to wyzwanie mające na celu poprawę jakości kształcenia zawodowego w Polsce;

- w ramach #IoT uczniowie szkoły realizują dwa duże działania - FireSense oraz AquaSense - badania nad jakością wody w rzekach i jeziorach oraz kontrolowane próby pożarowe, podczas których mierzone są emitowane przez drzewa związki chemiczne;

- działania InfoTech są proekologiczne, i tak, mają w szkole 480 laptopów, ale zasilają je panelami fotowoltaicznymi umieszczonymi na dachu szkoły;

Co łączy InfoTech i PyStok? Wszystkie projekty są i będą kodowane w #Python :). Serdecznie zapraszamy do poznania sylwetki i oferty InfoTech podczas sesji networkingowej i afterparty. Dziękujemy organizacji za wsparcie majowego PyStoku!

Sponsor spotkania

ZOSTAŃ SPONSOREM PYSTOKU!

Skontaktuj się z nami poprzez grupa@pystok.org

Formularz rejestracji na PyStok #59

Rejestracja na PyStok nie jest obowiązkowa. Realizujemy ją wyłącznie do celów informacyjnych, statystycznych, a także organizacyjnych spotkania.

Uczestnicy spotkania, którzy dokonają rejestracji za pomocą poniższego formularza akceptują Politykę prywatności i regulamin serwisu.

Ponadto, każdy zarejestrowany uczestników weźmie udział w losowaniu nagród przewidzianych do wygrania, ufundowanych przez sponsorów spotkania.

Rejestracja uczestnictwa powiodła się. Za chwilę otrzymasz e-mail z potwierdzeniem.
Rejestracja nieudana. Prosimy spróbować ponownie.
  1. 59

Sponsorzy wydarzenia

Partnerzy medialni