Agenda PyStok #62 22 listopada 2023 (środa), 18:00

30 sposobów aby Twoj kod był bardziej pythonik (35 min)

Mariusz Perkowski

Przedstawiamy Wam sylwetkę pierwszego prelegenta, czyli Mariusza Perkowskiego. W trakcie jego prelekcji sięgniemy do tego co deweloperzy Python lubią najbardziej, koszerne koderskie mięso. Czerpiąc z doświadczenia oraz kodu, który czytał na co dzień w trakcie code review, Mariusz przedstawi nam kilka rozwiązań jak w prosty sposób poprawić czytelność oraz wydajność kodu.

Włączając te praktyki do swojego procesu kodowania, nie tylko poprawicie swoje indywidualne umiejętności, ale także przyczynicie się do bardziej produktywnego realizowania tasków przez cały zespół.

Mariusz jest absolwentem Politechnika Białostocka i ma za sobą już 6 lat doświadczenia jako software developer, w tym dwa lata u naszego sponsora Netstation. Obecnie consultant w GrapeUp.

Jego głównym narzędziem pracy jest Python choć nie obcy mu inne technologie. Swoje umiejętności wykorzystuje w projektach z różnych sektorów, w tym mediów, i finansów. Pasjonuje się motoryzacją oraz squashem i uważa go za świetny sposób na odzyskanie równowagi i rozładowanie napięcia po całym dniu pracy.

GIL: O co ten hałas i czy powinienem się nim przejmować? (40 min)

Jacek Kołodziej

Serdecznie zapraszamy na prelekcję gościa specjalnego. Wystąpi Jacek Kołodziej, Principal Software Engineer w obszarze wyszukiwania oraz rekomendacji w Allegro. Pasjonat fotografii, biegania, włóczenia się od koncertu do koncertu i od górki do górki. Okazjonalnie gra na perkusji.

GIL wydaje się być strasznym, niezrozumiałym czymś. Brak zrozumienia tej strony Python może prowadzić do suboptymalnych wyborów przy projektowaniu naszych rozwiązań. Stąd, Jacek podejmie wyzwanie wyjaśnienia, czym GIL jest i jakie są jego skutki oraz podpowiedzieć jak sobie z nim radzić w różnych sytuacjach.

Oczywiście były już (i mamy nowe!) próby obchodzenia GILa albo wręcz pozbycia się go całkiem - spójrzmy na nie razem z Jackiem.

Celem prezentacji jest przedstawienie GILa w dzisiejszym CPython oraz pomoc w podejmowaniu lepszych wyborów przy projektowaniu - wybór właściwego modelu współbieżności (concurrency/parallelism), innej implementacji Pythona a może wręcz wybór innego języka programowania.

Książki za aktywność

Zachęcamy Was gorąco do aktywnego udziału w sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) podczas obu prelekcji. Do wygrania będą dwie książki o algorytmach oraz uczeniu maszynowym od wydawnictwa Helion oraz IT PWN.

Zastanawiasz się o jakich pozycjach mowa? Spójrz na poniższą listę tutaj.

Konkurs

Kolejno, przyjdzie nam ponownie wykorzystać skrypt wypisujący na "stdout" dwie osoby z bazy uczestników zarejestrowanych na spotkanie. Do wygrania są roczne licencje (Personal License) na IDE PyCharm.

Sponsor roczny

GrupaZPR powered by Netstation

Grupa ZPR Media to jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm medialnych w Polsce. Z liczbą ponad 15 milionów użytkowników miesięcznie znajduje się w gronie największych wydawców serwisów internetowych. Stale inwestuje w nowoczesne technologie.

Buduje #mocnyskład, nowoczesny multidyscyplinarny zespół, który powstaje, aby jak najlepiej potrafił odpowiadać na potrzeby użytkowników internetu w Polsce i wspólnie zdobywał kolejne internetowe szczyty w Grupie ZPR Media.

Nie ma mocnego składu bez mocnych programistów z Netstation. Dlatego dołącz do Nestation, aby stali się jeszcze mocniejsi.

Sponsor wydarzenia

Sponsor spotkania

ZOSTAŃ SPONSOREM PYSTOKU!

Skontaktuj się z nami poprzez grupa@pystok.org

Formularz rejestracji na PyStok #62

Rejestracja na PyStok nie jest obowiązkowa. Realizujemy ją wyłącznie do celów informacyjnych, statystycznych, a także organizacyjnych spotkania.

Uczestnicy spotkania, którzy dokonają rejestracji za pomocą poniższego formularza akceptują Politykę prywatności i regulamin serwisu.

Ponadto, każdy zarejestrowany uczestników weźmie udział w losowaniu nagród przewidzianych do wygrania, ufundowanych przez sponsorów spotkania.

Rejestracja uczestnictwa powiodła się. Za chwilę otrzymasz e-mail z potwierdzeniem.
Rejestracja nieudana. Prosimy spróbować ponownie.
  1. 62

Sponsorzy wydarzenia

Partnerzy medialni