Agenda PyStok #67 20 listopada 2024 (środa), 18:00
Czy edukacja może zatrzymać fake newsy? Rola Infotester w rozwoju krytycznego myślenia (45 min)
Maciek Januszewski & Mateusz Zadroga
Maciek Januszewski, to nasz lokalny entuzjasta #Python i inżynier #BigData. Przez lata rozwijał swoje umiejętności w tworzeniu aplikacji webowych, łącząc wiedzę z zakresu backendu i analizy danych. Specjalizuje się w aplikacji narzędzi takich jak #dbt czy #Databricks. Zwolennik czytelnego, eleganckiego kodu oraz praktyk #TDD.
Mateusz Zadroga, absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie wojskowości. W FakeNews.pl od grudnia 2020 roku. #Factchecker, analityk, szkoleniowiec. Specjalizuje się w tematach historycznych, wojskowych, rosyjskiej #dezinformacji oraz działalności ruchów zwolenników teorii spiskowych.
Fuzja obu kompetencji Maćka i Mateusza zrodziła narzędzie "#InfoTester". Stanowi on innowacyjną odpowiedź na potrzebę edukacji w zakresie walki z dezinformacją, angażując studentów w analizę artykułów informacyjnych i wspierając ich rozwój analityczny.
Podczas prezentacji omówione zostaną założenia metodologiczne projektu oraz szczegółowy proces weryfikacji artykułów, prowadzony przez uczestników w formie kolejnych, precyzyjnych kroków. Część techniczna prezentacji obejmie omówienie architektury aplikacji oraz kluczowych narzędzi, które zapewniają płynność działania i skalowalność systemu przy dużej liczbie jednoczesnych użytkowników. Przedstawiona zostanie rola integracji poszczególnych komponentów oraz wykorzystanie asynchronicznego przetwarzania zadań i cache-owania, aby zoptymalizować wydajność i szybkość reakcji aplikacji. Ważnym elementem będzie również omówienie automatycznych testów, które umożliwiają uruchamianie aplikacji na różnych przeglądarkach oraz przy zróżnicowanych poziomach obciążenia.
Projekt Infotester to przykład, jak nowoczesne technologie mogą wspierać edukację w zakresie krytycznego myślenia i przeciwdziałać dezinformacji.
Vision Language Models (VLM) - subtelne wprowadzenie w świat modeli multimodalnych (40 min)
Piotr Tynecki
Ewolucja koncepcji Dużych Modeli Językowych (Large Language Model - #LLM) mocno przyspiesza w kierunku wielomodalnym. Oznacza to, że modele mogą rozumieć kontekst, wnioskować, przewidywać i generować różne typy treści takie jak teksty, dźwięki czy obrazy - i to jednocześnie. Ta właściwość napędziła ich rozwój, z uwagi na szeroką zastosowalność do różnych zadań #NLP. To bardzo obiecująca technologia pod względem poprawy wydajności, usprawnienia procesów i ostatecznie zwiększenia wartości biznesowej.
Aby się o tym przekonać, podczas PyStok #67 - edycja listopadowa wysłuchamy drugiej prezentacji, którą wygłosi Piotr Tynecki, specjalizujący się w aplikacyjnym zastosowaniu Komputerowej Wizji, NLP i Uczenia Maszynowego.
Podczas prezentacji dowiemy się: - czym są modele #multimodalne, enkoder wizyjny oraz adapter wizja-tekst? - jak użyć #Python i pakietu #transformers do pobrania i zainicjowania lokalnie modeli języka wizyjnego (Florence-2-large, Phi-3.5-vision-instruct) oraz zastosowania na wybranych zadaniach tj. odpowiadanie na pytania, generowanie opisów do obrazów, detekcję obiektową czy nawet segmentację? - czym jest fine-tuning? - co oznacza właściwość "zero-shot"?
Książki za aktywność
Zachęcamy Was gorąco do aktywnego udziału w sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) podczas obu prelekcji. Do wygrania będą dwie książki o algorytmach oraz uczeniu maszynowym od wydawnictwa Helion oraz IT PWN.
Zastanawiasz się o jakich pozycjach mowa? Spójrz na poniższą listę tutaj.
Konkurs
Kolejno, przyjdzie nam ponownie wykorzystać skrypt wypisujący na "stdout" dwie osoby z bazy uczestników zarejestrowanych na spotkanie. Do wygrania są roczne licencje (Personal License) na IDE PyCharm.
Sponsor roczny
Grupa ZPR Media to jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm medialnych w Polsce. Z liczbą ponad 15 milionów użytkowników miesięcznie znajduje się w gronie największych wydawców serwisów internetowych. Stale inwestuje w nowoczesne technologie.
Buduje #mocnyskład, nowoczesny multidyscyplinarny zespół, który powstaje, aby jak najlepiej potrafił odpowiadać na potrzeby użytkowników internetu w Polsce i wspólnie zdobywał kolejne internetowe szczyty w Grupie ZPR Media.
Nie ma mocnego składu bez mocnych programistów z Netstation. Dlatego dołącz do Nestation, aby stali się jeszcze mocniejsi.
Sponsor spotkania
Science4People, Wspieramy projekty technologiczne „od urodzenia” aż po sukces rynkowy. Pomagamy polskim firmom, zespołom, instytucjom i organizacjom zdobyć niezbędne zasoby dostosowane do ich aktualnych potrzeb, które wspólnie identyfikujemy. Czasem są to pieniądze, czasem ludzie i kontakty na rynku, czasem wiedza i motywacja do osiągania ambitnych celów. Współpracujemy z partnerami o różnej wielkości i na każdym etapie rozwoju. Wspieramy również zespoły w trakcie akceleracji oraz inkubacji na ich drodze do spełnienia marzeń o własnej firmie.
Sponsor spotkania
ZOSTAŃ SPONSOREM PYSTOKU!
Skontaktuj się z nami poprzez grupa@pystok.org
Formularz rejestracji na PyStok #67
Rejestracja na PyStok nie jest obowiązkowa. Realizujemy ją wyłącznie do celów informacyjnych, statystycznych, a także organizacyjnych spotkania.
Uczestnicy spotkania, którzy dokonają rejestracji za pomocą poniższego formularza akceptują Politykę prywatności i regulamin serwisu.
Ponadto, każdy zarejestrowany uczestników weźmie udział w losowaniu nagród przewidzianych do wygrania, ufundowanych przez sponsorów spotkania.